Březen 2009

Otto Dix (malíř)

24. března 2009 v 20:01 | Článek pro vás napsal Míla |  Úmění - Umění není chléb, nýbrž víno života.

Wilhelm Heinrich Otto Dix

(2. prosince 1891 - 25. července 1969)


Otto Dix byl německý malíř a grafik. Je známý pro svá nelítostně a krutě realistická znázornění Výmarské Repubilky a brutality války.


Když vypukla první světová válka, Dix se sám s nadšením přihlásil do služby. Byl přidělen k jednotce polní artilerie v Drážďanech. Na podzim 1915 byl přidělen jako poddůstojník jednotky kulometčíků na západní frontu a prošel částí bitvy na Sommě. Byl několikrát těžce zraněn. Roku 1917 byla jeho jednotka převelena na východní frontu dokud neskončilo nepřátelství s Ruskem. Opět na západní frontě bojoval v Německu jako součást tzv. "Spring offensive". Byl vyznamenán železným křížem (druhé třídy) a dosáhl hodnosti kapitána.

Dix byl hluboce ovlivněn pocity z války a později popisoval opakující se noční můry ve kterých se plazí troskami zničených domů. Promítal své traumatizující zážitky v mnoha následujících dílech, včetně portfolia padesáti retuší nazvaných Válka, vydaných roku 1924.


Koncem roku 1918 se Dix vrátil do města Gera, ale hned další rok se odstěhoval do Drážďan kde studoval Vysokou školu výtvarných umění Drážďany. Ovlivněn Dadaismem začal měnit základní prvky svých prací, některé z nich představil na první "Dada Fair". Také se zúčastnil exhibice německých expresionistů v Darmstadtu téhož roku.

V roce 1924 se připojil k Berlínské Secessi, v těchto dobách vytvářel stále realističtější styl malování, k čemuž používal přesnější způsoby olejového malování s temperovými barvami v základní vrstvě, umění starých mistrů. Jeho obraz z roku 1923 Zákop, který znázorňuje roztrhaná a rozkládající se těla vojáků po bitvě, způsobil tolik rozruchu, že Museum Wallrafa Richartze zakrylo obraz závěsem. Roku 1925 někdejší starosta Kolína Konrad Adenauer zakázal prodej obrazů a přinutil ředitele muzea, aby odstoupil.


Dix přispěl k výstavě Neue Sachlichkeit v Mannheimu roku 1925. Dixova práce, stejně jako ta Grosze, jeho přátel a kolegů veteránů, budila extrémně kritické dojmy u moderní německé společnosti a častěji u obyvatel, jež se stali součástí "Lustmordu", nebo sexuální vraždy. Věnovali pozornost pochmurnější stránce života, neúnavně zobrazovali prostituci, násilí, stáří a smrt.

Když se dostali v německu k moci nacicté , označily Dixe za zvrhlého úmělce nechaly ho vyhodit z jeho místa učitele úmění na Drážďanské akademii. Později se přestěhoval k Bodamskému jezeru. Dixovi obrazy Zákop a Váleční mrzáci byli vystaveny na státem sponzorované výstavě
Mnichov 1937, výstyvě zvrhlého úmění. Později byli spáleny.
Dix stejně jako všichni ostatní, byl přinucen přidat se k nacistickému "Reichskammer der bildenden Kuenste", členství bylo povinné pro všechny úmělce v říši. Dix měl slíbit že bude malovat pouze nevinné krajinky. Ale stále občas vytvořil jiný obraz který kritizoval nacistické ideály.
Roku 1939 byl zatčen za údajnou podporu zinscenování útoku na Hittlera (více Georg Elser) ale později byl propuštěn.
Během druhé světové války Dix was odveden k německé domobraně zřízené Hittlerem tzv Volksstrum. Byl zajat francoutkými jednotkami ke konci války a a propuštěn únoru roku 1946.
Dix se nakonec vrátil do Drážďan. Po válce most byla většina jeho obrazů náboženských, allegorckých nebo popisujcích poválečné utrpení. Otto Dix zemřel v Singeni v Německuroku 1969.


Zdrojem je mnou vytvořený článek na cs.wikipedia.org

Otto Dix (skupina)

19. března 2009 v 11:47 | Článek pro vás napsal Míla |  Metal - text, voice and strains together in fight!

Otto DixRuská skupina pojmenovaná po německém expresionistickém malíři Otto Dixovi (1891-1969) a ve skutečnosti jsou i Michael Draw (zpěv) a Marie Slip (klávesy) expressionisté v hudbě. Kombinace gotických tónů, operního zpěvu a temného vzhledu členů skupiny, dělá z živých vystoupení opravdové úmění.

Skupina byla založena roku 2004 ve st. Petersburgu, kde začíná získávat první fanoušky. Po úspěchu na domácí scéně, mnoha koncertech a po vydání třech alb se Otto Dix dostává roku 2007 i na Evropský trh.

Kapelu lze zařadit nekompromisně do žánru Gothic. Temný operní zpěv je podporován gotickými tóny v pozadí, které vznikají za pomoci kláves. Expressionismus ve kterém darkwave potkává dark electro. Zpěv je alfa a omega táto skupiny, střídání hlubokého a temného hlasu, hlasem jemným a vysokým, nejedná se o "chrapot" který je u tohoto žánru častý. Všechny písně jsou rusky, ale jejich texty lze najít přeložené alespoň do angličtiny.

Složení:

Michael Draw (zpěv, texty)

Marie Slip (klávesy a organizace)

Petr Voronov (housle)

Oficiální stránky: www.ottodix.ru (Samozřejmě v Ruštině)

Zdroj: Mnou vytvořený článek na cs.wikipedia.org

Opilec Jack a jeho příběh

5. března 2009 v 9:44 | Článek pro vás napsal Míla |  Bestiář - Fantazie je prostředníkem k nekonečnosti.

Příběh opilce Jacka


Byl, nebyl jeden Ir jménem Jack, dobře znám svou opileckou povahou. Jack by na Halloween opilý tak, že jeho duše začala pomalu opouštět jeho tělo což spatřil Dábel jako svou příležitost a přišel si pro něj okamžitě na Zem. Jack byl zoufalý, chtěl se vyhnout svému osudu, prosil ďábla, aby mu povolil ještě poslední drink. Ďábel souhlasil, ale řekl Jackovi, ať si zaplatí své pití sám, protože on peníze nemá. Ale Jack zalhal, že peníze nemá a zeptal se proto Ďábla, jestli by se na těch 6 pencí nepřeměnil, Jack by zaplatil a ďábel by se pak přeměnil zpátky. Po zvážení se ďábel rozhodl, že Jackovo přání je rozumné, a změnil se na šest pencí. Jack okamžitě popadl peníze a dal ji do své peněženky. Ďábel byl uvězněn, začal prosit a pak hrozit. Nakonec se dohodli, že Jack ďábla pustí, když slíbí, že mu dá ještě rok volnosti. Tak se i stalo.

Netrvalo dlouho a Jack se vrátil do starých kolejí a opět podlehl alkoholu. Další Svátek všech svatých se Ďábel objevil a přišel si opět pro Jackovu duši. Jack přemýšlel jak znovu podvést ďábla a uchránit svou duši. Navrhl ďáblovi, že si může vzít jedno z lahodných jablek visících na blízké jabloni. Ďábel ale na jablka nedosáhl, proto mu Jack nabídl, aby mu vlezl na ramena a pro jablko se natáhl. Jakmile byl Ďábel na stromě, vytáhl Jack z kapsy nůž a vyřezal do kmene kříž. Ďábel proto nemohl slézt ze stromu. Rozzuřený a zoufalý nabídl Jackovi dalších deset let, když ho pustí ze stromu. Ale Jack trval na tom, že už si ďábel pro něj nesmí nikdy znovu přijít a on tak bude svobodný. Ďábel nakonec rozzuřeně souhlasil.

Jackův život se poté opět vrátil do starých kolejí, ale před dalším Halloweenem Jackovo tělo alkoholu podlehlo a Jack zemřel. Od brány nebes byl pro podlost v životě odvrácen, ale i Ďábel ho odmítl od brány pekla protože mu přislíbil, že už pro něj nikdy více nepřijde a ať se vrátí odkud přišel. Na pomoc dostal Jack od Ďábla žhavou hroudu uhlí, která jej měla provázet jeho cestou. Jack ji vložil do vydlabané dýně a od té doby mu svítila na jeho věčném putování.
Lidé proto dávají jack-o-lanterns na okna a římsy, protože věří že Jack vezme světlo a ochrání je před kýmkoli.

Jistě se vám tento příběh líbil, mě rozhodně ano a kdo jste ještě neviděl snímek Tima Burtona - The Nightmare Before Christmass, kde můžete právě opilce Jacka spatřit, určitě si jej sežente.

Ještě dodám že, Halloween se slaví 31.října a původně šlo o oslavy keltského Samhain (pohanský nový rok).

Tears Of Rain

4. března 2009 v 22:05 | Článek pro vás napsal Míla |  Metal - text, voice and strains together in fight!


Tears of Rain ( volně přeloženo "Déšť slz" ) je mnou a spoustou dalších fanoušků oblíbená a uznávaná gothic-doom-metalová kapela. Jde o domácí scénu, konkrétně České Budějovice jsou místem kde se v únoru, roku 2006 sešel baskytarista Michal Brom se zpěvačkou Šarkou Oplíštilovou a vdechly Tears Of Rain život. Paradoxně už není Michal Brom členem kapely.
Asi jako každá kapela i tato prostřídala něaké ty členy a postupně formovala nynější sestavu kterou tvoří :Šárka Oplíštilová - zpěvAdam "Izzy" Šlemenda - klávesyVojta Šulc - kytara
Kapela s potem v tváři pravidelně cvičí a má v plánu i demosnímek dokonce všechno dojde tak daleko že se domlouvá nahrávací studio a to je meta, které spousta kapel nedosáhla! Jsou naplánované něaké ty koncerty, ale přez všechno nadšení z nich sejde. První (naštěstí vydařený) koncert se tak konná až 25. 11. 2006 v rockovém klubu DT a to chvíly po vydání promo CD 2006 Angels ke kterému dodatečně blahopřeji, dostat se až k vydání CD neni nic snadného!

Následují vystoupení, začněme s Marty´s a pokračujme Palcátem u nás v Táboře a nakonec bych zmínil festivalu AFOD, kde se hrálo po boku kapel, jako je F.O.B, Debustrol nebo třeba Mater Monstifera. Dále má Tears Of Rain v plánu například vydání dalšího CD, můžu jen popřát ať jim to vyjde a vůbec mnoho ůspěchu do budoucna.

Určitě si poslechněte něco z tvorby Tears Of Rain a pak nepříklad zanechte komentář jaký máte na tuto skupinu názor vy...

Sleepy Hollow (1999)

1. března 2009 v 20:59 | Článek pro vás napsal Míla |  Film - Má-li film úspěch, je to byznys. Nemá-li úspěch, je to umění.

Sleepy HollowZnáte, nebo neznáte snímek s osmnácti useknutí hlav? Ať tak či tak, myslím že je co se o tomto americkém filmu dočíst, už snad jen proto že Sleepy Hollow, nebo-li Ospalou díru režíroval mnou uznávaný a premiant ve svém žánru Tim Burton.

Film vznikl na námět knihy The Legend of Sleepy Hollow, kterou napsal Washington Irving (Washington Irving? Četli ste Hlava XXII od Josepha Hellera :-D) a hlavní roli povedeně odehrál Johnny Depp.

Johnny si musel celkem vytrpět, například v jedné scéně je vláčen za kočárem a scénu odehrál sám s ochranným brněním pod kostýmem. Dokonce adoptoval koně se kterým hrál ve filmu, když se dozvěděl že má být utracen.

Film se těžko zařadí, nebudu o tom dál spekulovat a napíši vám že jde o kombinaci detektivky a horroru.

A Příběh ? Začněme v New Yorku roku 1799 odkud se mladý Ichabod Crane vypraví do městečka Ospalá díra kvůli vyšetřování série vražd. Se svým vědeckým kufříkem dorazí do krásně ponurého a dobově laděného města které ctí své jméno. Od nejstarších obyvatelů se dozví že nejde o obyčejného vraha z masa a kostí, ale o napřirozeného nemrtvého jezdce bez hlavy...

Nedovolím si vám povyprávět celý příběh, v dnešní době není težké film sehnat tak do toho. Ještě třeba další reference? Jesli nestačí že jsem si tenhle film oblíbil já a Dani Filth, tak určitě znáte díla jako Batman, nebo Mrtvá nevěsta (Corpse Bride) které mají stejného režiséra a to už pro vás jistě něco znamená.

Děkuji pokud jste si článek přečetli. A pokud se vám i líbil, nechte třeba komentář.

Small cave, první článek.

1. března 2009 v 18:05 | Článek pro vás napsal Míla |  Small cave - Útočiště pro každého kdo utíká před světem.

Vítejte na Smallcave.blog.cz

Vítejte, na jednom zapadlém blogu u kterého si může kdokoli udělat pohodlí a ztrávit něaký čas nad články které pro vás budu dávat dohromady.


Tento první článek by měl být informativní, takže rozepíši pár základích informací o tomto blogu.

Blog sem založil dnes 1. března 2009, ovšem nápad na založení je už starší a dokonce první vzhled (grafiku) blogu jsem si vytvořil den, dva předem.

Neni to muj první blog, mám již jeden, který budu používat na člány jiného tématu nebo ho pomalu zruším (www.yoshiaki.blog.cz).

Proč Small cave, chtěl sem vytvořit klidnějíší blog, pro užší sortu lidí, pro lidi co mají společné zájmy jako já, místo kam můžu zveřejnit co se mi líbí, co mě zaujalo a moje názory o všem se budu snažit psát takovým způsobem aby nebylo zbytečné blog navštěvovat. Budu rád za jakoukoli rekaci, kladnou či zápornou, chci s vámi skreze blog komunikovat a dohadovat se.

Dále nepodporuju řetězáky a podobné kravinky a na jakýkoli spam nebo reklamy na blogy s tématikou která mě nezajímá a na jakékoli scestné komentáře nebudu reagovat, nebu zareaguju dost záporně =)

To bude prozatím všechno a pokud si přečtete třeba jen jeden můj článek, pokud vás zaujme třeba jen jediná myšlenka, budu za to rád.

Děkuj za návštěvu mého blogu.

Váš cave keeper Deathrow